Viikkokalenteri 2026

Viikot ovat ISO-standardin mukaisia: viikko alkaa maanantaina, ja vuoden ensimmäinen viikko on se, jossa on vuoden ensimmäinen torstai.

Viikkonumerot 2026
ViikkoMaanantaiSunnuntaiPyhät
vk 129.12.20254.1.2026Uudenvuodenpäivä 1.1.2026
vk 25.1.202611.1.2026Loppiainen 6.1.2026
vk 312.1.202618.1.2026
vk 419.1.202625.1.2026
vk 526.1.20261.2.2026
vk 62.2.20268.2.2026
vk 79.2.202615.2.2026
vk 816.2.202622.2.2026
vk 923.2.20261.3.2026
vk 102.3.20268.3.2026
vk 119.3.202615.3.2026
vk 1216.3.202622.3.2026
vk 1323.3.202629.3.2026
vk 1430.3.20265.4.2026Pitkäperjantai 3.4.2026, Pääsiäispäivä 5.4.2026
vk 156.4.202612.4.20262. pääsiäispäivä 6.4.2026
vk 1613.4.202619.4.2026
vk 1720.4.202626.4.2026
vk 1827.4.20263.5.2026Vappu 1.5.2026
vk 194.5.202610.5.2026
vk 2011.5.202617.5.2026Helatorstai 14.5.2026
vk 2118.5.202624.5.2026Helluntaipäivä 24.5.2026
vk 2225.5.202631.5.2026
vk 231.6.20267.6.2026
vk 248.6.202614.6.2026
vk 2515.6.202621.6.2026Juhannusaatto 19.6.2026, Juhannuspäivä 20.6.2026
vk 2622.6.202628.6.2026
vk 2729.6.20265.7.2026
vk 286.7.202612.7.2026
vk 2913.7.202619.7.2026
vk 3020.7.202626.7.2026
vk 3127.7.20262.8.2026
vk 323.8.20269.8.2026
vk 3310.8.202616.8.2026
vk 3417.8.202623.8.2026
vk 3524.8.202630.8.2026
vk 3631.8.20266.9.2026
vk 377.9.202613.9.2026
vk 3814.9.202620.9.2026
vk 3921.9.202627.9.2026
vk 4028.9.20264.10.2026
vk 415.10.202611.10.2026
vk 4212.10.202618.10.2026
vk 4319.10.202625.10.2026
vk 4426.10.20261.11.2026Pyhäinpäivä 31.10.2026
vk 452.11.20268.11.2026
vk 469.11.202615.11.2026
vk 4716.11.202622.11.2026
vk 4823.11.202629.11.2026
vk 4930.11.20266.12.2026Itsenäisyyspäivä 6.12.2026
vk 507.12.202613.12.2026
vk 5114.12.202620.12.2026
vk 5221.12.202627.12.2026Jouluaatto 24.12.2026, Joulupäivä 25.12.2026, Tapaninpäivä 26.12.2026
vk 5328.12.20263.1.2027
Pyhäpäivät ja juhlapyhät 2026
PäiväPäivämääräViikko
Uudenvuodenpäiväto 1.1.20261
Loppiainenti 6.1.20262
Pitkäperjantaipe 3.4.202614
Pääsiäispäiväsu 5.4.202614
2. pääsiäispäiväma 6.4.202615
Vappupe 1.5.202618
Helatorstaito 14.5.202620
Helluntaipäiväsu 24.5.202621
Juhannusaattope 19.6.202625
Juhannuspäiväla 20.6.202625
Pyhäinpäiväla 31.10.202644
Itsenäisyyspäiväsu 6.12.202649
Jouluaattoto 24.12.202652
Joulupäiväpe 25.12.202652
Tapaninpäiväla 26.12.202652